تبلیغات
ورود آقایان ممنوع - وزارت بهداشت برنامه پیشگیری از مرگ سالانه ۴۲۰ مادر ایرانی هنگام زایمان را تدوین کند

امروز:

وزارت بهداشت برنامه پیشگیری از مرگ سالانه ۴۲۰ مادر ایرانی هنگام زایمان را تدوین کند

وزارت بهداشت برنامه پیشگیری از مرگ

 سالانه ۴۲۰ مادر ایرانی هنگام زایمان

 را تدوین کند


نماینده صندوق جمعیت ملل متحد در ایران گفت: روزانه بیش از هزار زن در دنیا به دلیل زایمان می‌میرد. در ایران نیز سالانه ۴۲۰ مادر بر اثر زایمان جان خود را از دست می‌دهند بنابراین وزارت بهداشت باید با حضور ماماها در طرح پزشک خانواده جلوی این حوادث را بگیرد.

 

15 اردیبهشت مصادف با روز جهانی ماما است و با توجه نقش بسیار مهم بهداشت و سلامت مادران بر فرزندان و در نهایت به گفته نماینده صندوق جمعیت ملل متحد در ایران به دلیل نقش موثر سلامت بر توسعه اجتماعی و اقتصادی هر کشوری با محمت هولکی‌اوز،نماینده صندوق جمعیت ملل متحد در ایران به مناسبت روز جهانی ماما به گفت‌وگو نشستیم.

 

هولکی‌اوز با اشاره به گزارش‌ سازمان جهانی بهداشت که حاکی از مرگ روزانه بیش از یک هزار زن به دلیل زایمان در جهان است، اظهار داشت: صندوق جمعیت ملل متحد با توجه به درخواست کشورها در عرصه‌های مختلف از جمله مسائل بهداشتی به خصوص مبحث مامایی و کنترل جمعیت فعالیت می‌کند.

وی افزود: این صندوق بر اساس تصمیمات و سیاست‌های هر کشوری در زمینه بارداری ناخواسته، زایمان ایمن و دوری افراد از بیماری HIV/ ایدز و در نهایت توجه و تاکید به دختران و زنان در راستای کرامات و احترام آنان برنامه‌های حمایتی را در آن کشورها اجرا می‌کند.

هولکی‌اوز تصریح کرد: صندوق جمعیت ملل متحد بر اساس سنت و فرهنگ ایران به درخواست مسئولان کشورها در زمینه جمع‌آوری اطلاعات کاهش مرگ و میر مادران، سلامت مادران از مسائل بهداشت بارداری حمایت می‌کند.

وی اظهار داشت: صندوق جمعیت ملل متحد در چارچوب قوانین سازمان ملل برنامه‌های ایران در زمینه‌های خدمات بهداشتی در عرصه سلامت مادران، HIV و تنظیم خانواده را بر اساس پکیچ بهداشت باروری در جهت ارائه سرویس دهی بهتر فعالیت می‌کند.

هولکی‌اوز ادامه داد: هر زمان که وزارت بهداشت درخواست و نیازی مبنی بر اطلاعات و خدمات بهداشت باروری ارائه کند صندوق جمعیت نیز در اطلاعات و داده‌های لازم را ارائه می‌کند و مطمئناً مسائل جمعیتی با توسعه اجتماعی و اقتصادی در هر کشور ارتباط مستقیمی دارد.

وی بیان داشت: اطلاعات و داده‌های جمعیتی در تصمیم‌گیری‌ها و سیاستگذاری‌های هر کشور برای توسعه بسیار تأثیرگذار است و صندوق جمعیت ملل متحد نیز در این راستا ارتباط هماهنگی با سازمان آمار کشور برای ارائه آمار و داده‌های مختلف به منظور اخذ سیاستگذاری‌ها برای ایجاد بسترهای با کیفیت‌تر ایجاد کرده است.

هولکی‌اوز با اشاره به اینکه در بحث مامایی، سلامت مادران بسیار مطرح است، گفت: هر چه مادر سالم تر باشد و دوران بارداری سالمتری داشته باشد. نوزاد نیز سلامت بهتری خواهد داشت و این مسئله برای آینده هر جامعه‌ای مهم است..

وی ادامه داد: توسعه هر جامعه‌ای به سلامت و زایمان مناسب مادران آن جامعه بر می‌گردد و صندوق جمعیت ملل متحدد در این راستا جمله‌ای با مضمون هیچ زنی نباید برای به دنیا آوردن انسان دیگری جان خود را از دست دهد، دارد.

* مرگ روزانه هزار زن در جهان به دلیل زایمان

هولکی‌اوز با اشاره به اینکه روزانه در جهان هزار زن جان خود را بابت مسائل بارداری از دست می‌دهند، گفت: کارشناسان و متخصصان معتقدند که ۸۰ تا ۹۰ درصد از این مرگ‌ها را می‌توان جلوگیری کرد و این مسئله آمار فوت مادران را کاهش می‌دهد.

وی در پاسخ به این پرسش که وضعیت بهداشت باروری در ایران از نظر صندوق جمعیت ملل متحد به چه صورت است، افزود: ایران در طول چند سال گذشته به دستاوردهای عظیمی در رابطه با کاهش مرگ و میر مادران دست یافته است و در حال حاضر نیز برنامه‌های کاهش مرگ و میر مادران ایران به عنوان فعالیتی جهانی شناخته شده است به طوری که ایران در طول ۱۰ سال اخیر ۸۰ درصد از مرگ و میر مادران را کاهش داده است.

* مرگ سالانه ۴۲۰ زن در ایران به دلیل زایمان

هولکی‌اوز گفت: ولی متأسفانه با وجود فعالیت‌های بسیار خوب ایران هنوز سالانه ۴۲۰ زن در ایران به دلیل مشکلات بارداری جان خود را از دست می‌دهند، گفت: این آمار نشان‌دهنده مرگ روزانه مادران به دلیل پیچیدگی‌ بارداری در ایران است که عقیده داریم می‌توان با اجرای برنامه‌های بهتر این آمار را تا ۹۰ درصد کاهش داد.

وی با اشاره به اینکه ایران در زمینه کاهش مرگ و میر مادران فعالیت‌های خوبی داشته است ولی هنوز مرگ مادران در ایران به دلیل مسائل بارداری بالاست، افزود: وزارت بهداشت باید با اجرای سیاستگذاری‌های مناسب مرگ سالانه ۴۲۰ مادر به دلیل مشکلات حین بارداری را کاهش دهد و صندوق جمعیت ملل متحد نیز تعهد کامل می‌کند که ایران را در این زمینه کمک کند.

نماینده صندوق جمعیت ملل متحد اظهار داشت: ایران دارای امکانات و توانایی بالای در مسئله بهداشت باروری است و باید برای کاهش آمار مرگ ۴۲۰ مادری که سالانه بر اثر مشکلات بارداری فوت می‌کنند که آمار زیادی است برنامه‌های جامعی را اجرا کنند.

هولکی‌اوز با اشاره به اینکه یکی از دلایلی که ایران در طی چند سال اخیر با کاهش مرگ و میر مادران در زمان زایمان مواجه شده است استفاده ۹۷ درصدی از افراد ماهر و تحصیلکرده برای زایمان است، گفت: یک بخش از این افراد ماهر را ماماها تشکیل می‌دهند که این مسئله نشاندهنده آن است که زایمان در ایران توسط افراد ماهر و متخصص صورت می‌پذیرد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا مسئله بالا بودن هزینه‌های زایمان توسط متخصصان در ایران وجود دارد، افزود: بله، مسئله بالا بودن هزینه‌های زایمان توسط متخصصان در ایران وجود دارد در حال حاضر ۵۰ هزار ماما در ایران تربیت شده‌اند که تنها ۱۹ هزار نفر از آنها در شبکه بهداشتی کشور فعالیت می‌کنند و بقیه در حوزه‌های دیگری غیر از رشته تحصیلی خود فعالیت دارند که در این راستا باید برای حضور ماماها در سیستم بهداشتی کشور اقدامی شود.

* هزینه‌های زایمان توسط متخصصان ۳ برابر ماماها

هولکی‌اوز اظهار داشت: هزینه‌های زایمان توسط متخصصان ۳ برابر ماماها است و حال برای ایجاد شرایط بهتر برای ماماها باید در طرح اجرای پزشک خانواده ماماها را نیز در این طرح ملی گنجانید به طوری که در کنار هر پزشک و متخصص یک ماما نیز حضور داشته باشد که این امر می‌تواند هم به افراد جامعه و هم برای پزشکان سودمند باشد.

وی تصریح کرد: صندوق جمعیت ملل متحد در سال جاری برنامه‌ای را با وزارت بهداشت اجرا خواهد کرد تا ارزیابی دقیقی از وضعیت ماماها در ایران شود تا ماماها از نظر آموزشی و موقعیت شغلی مورد بررسی قرار گیرند و در این راستا صندوق جمعیت ملل متحد از هر تغییر و بررسی‌ برای بهبود وضعیت ماما برای ارتقا آنان استقبال می‌کند.

هولکی‌اوز در پاسخ به این سؤال که وضعیت ایران از نظر بهداشتی و نظام سلامت در منطقه به خصوص در مقایسه با کشور ترکیه به چه صورت است، گفت: نظام شبکه سلامت ایران در عرصه‌های خدمات بهداشتی بسیار از ترکیه بالاتر است و بسترهای بهتری در حوزه سلامت ایران نسبت به ترکیه دارد ولی برخی عرصه‌ها از جمله خدمات ناباروری و همچنین استفاده بهینه پرسنل درمانی ترکیه از ایران بهتر است ولی در مجموع باید این دو کشور تجربیات دانش علوم پزشکی خود را در اختیار یکدیگر قرار دهند زیرا برخی مسائل را ایرانیان می‌توانند از متخصصان ترکیه بیاموزند و برخی از آموزه‌ها را نیز متخصصان ترکیه از پزشکان و اساتید ایرانی می‌توانند آموزش و فرا گیرند.

وی تصریح کرد: صندوق جمعیت ملل متحد از روابط و برنامه‌های مشترک هر دو کشور ایران و ترکیه در مسائل بهداشتی حمایت می‌کند.

نماینده صندوق جمعیت ملل متحد بیان داشت: این صندوق در تلاش است با مذاکره با وزارت بهداشت در اجرای طرح پزشک خانواده حضور ماماها را در کنار پزشکان محقق کند تا هر پزشک با حضور یک ماما بتواند به آحاد جامعه هدف خدمات بهداشتی و درمانی ارائه کنند.

هولکی اوز در پاسخ به این پرسش که بر اساس اعلام آمارهای کشور درصد بالایی از زایمان به صورت سزارین رخ می‌دهد و ایران در این زمینه با دیگر کشورها در حوزه بهداشت باروری چقدر فاصله دارد، گفت: آمار سزارین در ایران در حدود ۴۵ درصد است. باید مادران را از عواقب سزارین آگاه کرد.

وی با اشاره به اینکه هزینه‌های بارداری و سزارین در ایران بسیار بالاست و مادرانی که سزارین می‌کنند باید بدانند که دیگر بعد از تولد فرزند نخست نمی‌توانند به صورت طبیعی فرزندشان را به دنیا آورند، افزود: هزینه‌های بارداری و زایمان طبیعی در کشورهای توسعه یافته پایین است و سیاستگذاری‌ها به سمتی است تا زایمان طبیعی در این کشورها مورد توجه قرار گیرد.

هولکی اوز اظهار داشت: سزارین‌ها باید تنها ۵ تا ۱۵ درصد از آمار سزارین در هر کشوری از جمله ایران که در حال حاضر ۴۵ درصد است را در برگیرد.

وی در پاسخ به این پرسش که وضعیت تکنولوژی و روش‌های جدید زایمان در ایران در مقایسه با کشورهای دیگر به چه صورت است و علت سزارین‌های زیاد در ایران چیست، گفت: در مورد سوال نخست شما نمی‌توانم به طور دقیق پاسخ دهم ولی در مجموع شاید یکی از علت‌های سزارین‌ها بالا در ایران نبود تحمل زنان برای درد زایمان طبیعی، زیبایی و موارد زیاد دیگری در این رابطه عنوان کرد ولی درمجموع کشورهای هم طبقه ایران نیز از مشکلات افزایش سزارین رنج می‌برند.


نوشته شده در : یکشنبه 8 خرداد 1390  توسط : موسی نایینی.    نظرات() .